تبلیغات
بدن سالم - دیابت چیست ؟
بدن سالم
عقل سالم در بدن سالم است
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


سلام ،در این وبلاگ هر آنچه كه درباره ی مناسبات بهداشتی و مطالب مفید سلامتی میدانم را در اختیار شما می گذارم امیدوارم گامی در جهت پیشرفت سطح سلامت جامعه برداشته باشم.

مدیر وبلاگ :مدیریت وبلاگ ابریشم چی

دیابت یك اختلال در سوخت و ساز (متابولیسم) بدن است كه در آن یادستگاه تست قند خون- گلوکومتر-انجمن دیابت ایران انسولین به مقدار كافی در بدن وجود ندارد و یا انسولین موجود قادر نیست تا وظیفه خود را به درستی انجام دهد و در نتیجه به علت وجود مقاومت در برابر آن، قند خون بالا می‌رود. انسولین هورمونی است كه توسط سلول‌های "بتا"واقع در پانكراس ترشح می‌شود و وظیفه اصلی آن كاهش قند خون است. پانكراس نیز یكی از غدد دستگاه گوارش است كه در پشت معده قرار دارد بالا بودن قند خون در دراز مدت باعث بروز عوارض در سیستم قلب و عروق، كلیه‌ها، چشم و سلسله اعصاب می‌گردد.


دیابت در مدرسه

 

            كودكان و نوجوانان دیابتی می‌توانند همچون سایر دانش‌آموزان به مدرسه بروند و مانند ایشان تحصیل كنند و به همین دلیل نیز لازم است با دانش‌آموزان دیابتی مثل سایر دانش‌آموزان برخورد شود یعنی به دور از ترحم و با آگاهی درست. اما متأسفانه شاهدیم كه دانش‌آموزان دیابتی دارای مشكلات متعددی هستند از جمله موارد زیر:

 

به كودكان و نوجوانان دیابتی اجازه داده نمی‌شود كه سر كلاس، در صورت بروز هیپوگلیسمی (افت قند خون) و یا قبل از شروع آن، مواد غذایی لازم را میل كنند!

برای اغلب كودكان و نوجوانان دیابتی، شركت در زنگ ورزش یا ممنوع و یا با مشكلات همراه است!

اكثر معلمان و مربیان مسئولیت مراقبت از یك دیابتی را حین گردش‌های علمی نمی‌پذیرند و در نتیجه امكان حضور در گردش‌های علمی برای دیابتی فراهم نمی‌گردد!

اكثر كودكان و نوجوانان دیابتی به دلیل ضرورت كنترل دائمی قند خون، خوردن مواد غذایی و یا تزریق انسولین، مورد توجه قرار دارند و همین امر سبب می‌شود از سوی سایرین مورد ریشخند، تحقیر و یا طعنه قرار گیرند!

ثبت نام افراد دیابتی در مدارس، به خصوص در مهد كودك‌ها، با مشكلات متعدد رو به روست و اكثر خانواده‌ها نمی‌توانند فرزند دیابتی خود را در مدارسی كه می‌خواهند ثبت نام كنند!

اكثر افراد دیابتی و والدین ایشان، دیابتی بودن را از اولیای مدارس پنهان می‌كنند به خصوص درمهد كودك‌ها!

و صدها مشكل ریز و درشت كه عرصه را بر دیابتی و والدین او تنگ می‌كند!

نكته‌های اجرایی*

در حیاط مدرسه، امكانات ورزشی ایجاد شود و یا امكان استفاده از سالن ورزش برای دانش‌آموزان، به خصوص در مواقعی كه كلاس تشكیل نمی‌شود و یا در ساعات غیر درسی فراهم گردد.

مواد غذایی و نوشیدنی‌های نامناسب در محیط مدرسه فروخته نشود و انواع میوه، آب و دوغ جایگزین آن گردد.

این نكته را به دانش‌آموزان و والدین ایشان منتقل نمایید كه:

 

”نیازی نیست دانش‌آموز در هر زنگ تفریح، یك وعده غذایی میل كند!“

 

 

* بر اساس توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت

 

 

منشاء این مشكلات چیست؟

      بسیاری از این مشكلات ناشی از نداشتن اطلاعات و دانش كافی از سوی معلمان و شاگردان است و سبب می‌شود بسیاری از دیابتی‌ها و والدین ایشان احساس كنند كه در مدرسه برخورد خوبی با آنان نمی‌شود و شاهدیم كه افراد دیابتی در مدارس، منزوی و تنها هستند مگر دیابتی‌هایی كه از آموزش و اعتماد به نفس لازم برخوردار گردیده‌اند.

چگونه می‌توان این مشكلات را حل نمود؟

      از اكثر مشكلاتی كه ذكر شد می‌توان پیشگیری نمود به شرط آن كه بین خانواده‌های دیابتی، معلمان و پزشك معالج فرد دیابتی، ارتباط و همكاری مناسبی وجود داشته باشد كه متأسفانه این همكاری وجود ندارد!

      ابتلا به دیابت باعث می‌شود فرد دیابتی به دلیل شیوه تغذیه، كنترل قند خون، تزریق انسولین و یا مسایل دیگر، ملزم به رعایت مواردی باشد كه دانش‌آموزان غیر دیابتی ملزم نیستند. همین تفاوت اگر به گونه‌ای صحیح توجیه شود سبب روابط دوستانه متقابل بین دانش‌آموزان می‌گردد یعنی:

غیر دیابتی از یك پدیدة جدید آگاهی می‌یابد و سطح اطلاعاتش افزایش پیدا می‌كند.

دیابتی نیز از این كه وجودش سبب افزایش آگاهی در اطرافیان و دوستان شده است به جای احساس نامطلوب، می‌تواند احساس رضایت نماید.

اما متأسفانه به دلیل ناآگاهی اكثر دانش‌آموزان، بسیاری از ایشان نمی‌توانند برای خود توجیه كنند كه چرا یك دیابتی مثلاً مجاز به مصرف مواد قندی مثل شكلات نیست اما در بعضی موارد باید همین مواد را میل كند!؟ به این ترتیب است كه دانش‌آموزان دیابتی، ابتلای خود را پنهان می‌كنند و اگر به آن‌ها نوشابه، بستنی و از این قبیل مواد غذایی تعارف شود، میل می‌كنند و قند خونشان افزایش می‌یابد!

والدین:

            اكثر والدین خود را مسئول ابتلای فرزندشان به دیابت می‌دانند و همین ”وجدان دردی“ سبب می‌شود برای كنترل دیابت فرزند خود هر كاری را انجام دهند و از اجتماع نیز انتظار دارند كه در این راه به ایشان كمك كنند. اما متأسفانه بسیار شنیده‌ شده است كه عده‌ای از دیابت به عنوان ”تنبیه“ یاد می‌كنند و فشار روانی شدیدی به والدین دیابتی وارد می‌كنند! والدین انتظار دارند حداقل معلمان و اولیای مدارس كه مسئولیت افزایش آگاهی و دانش شاگردان را بر عهده دارند نسبت به دیابت دارای اطلاعات بیشتری باشند و دانش‌آموزان را نیز هدایت نمایند. مدیران مدارس با برگزاری دوره‌های علمی- آموزشی، تلاش بیشتری در راستای ارتقای اطلاعات علمی والدین انجام دهند و همین جلسات قطعاً منجر به همكاری و همدلی بیشتری در فضای آموزشی خواهد شد.

معلمان:

            ناگفته نماند كه در اغلب مدارس، در یك كلاس گاهی تا 45 شاگرد نیز حضور دارند و معلم باید بتواند پاسخگوی تك‌تك ایشان باشد، حال با پدیده‌ای چون دیابت هم باید كنار آید در حالی كه خود دیابتی اطلاعاتی دارد كه كافی است فرصتی فراهم آورند تا وی به سایر همكلاسی‌های خود این اطلاعات را منتقل نماید و همین امر سبب حل مشكلات بسیاری خواهد شد.

            نباید فكر كنیم كه معلمان علاقه‌ای به داشتن شاگرد دیابتی ندارند، بلكه اگر از آموزش و امكانات لازم برخوردار باشند چه بسا به وجود دانش‌آموز دیابتی خود افتخار نیز بكنند.

كلام آخر

دیابت باید جدی گرفته شود.

با رشد روزافزون آمار مبتلایان به دیابت نوع 1 (كه دانش‌آموزان نیز جزو این گروهند) ضرورت برنامه‌های آموزشی دیابت در مدارس، قطعی است.

انجمن دیابت ایران حدود 15 سال است كه در این زمینه با آموزش و پرورش همكاری داشته است و درصورت لزوم نیز می‌تواند این همكاری را گسترش دهد. آموزش مربیان بهداشت مدارس، مدیران و حتی آموزگاران، بدون شك نه تنها برای افراد دیابتی بلكه برای غیر دیابتی‌‌ها نیز مفید و با نتایج ارزشمندی همراه خواهد بود. آمار دیابتی‌های موفق در كنكورها و دوره‌های آموزش عالی، الگوی رفتاری مطلوبی برای غیر دیابتی‌هایی است كه نسبت به سلامتی خود این سرمایة اصلی هر موفقیت بی اعتنایند!

 


تهیه شده در مجله فصلنامه پیام دیابت- انجمن دیابت ایران

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 26 تیر 1392
شنبه 14 مرداد 1396 08:22 ق.ظ
whoah this weblog is great i like reading your articles.
Stay up the great work! You realize, many individuals are hunting
around for this information, you can help them greatly.
پنجشنبه 17 فروردین 1396 07:57 ق.ظ
fantastic issues altogether, you just received a brand new reader.
What might you suggest about your post that you made some days in the past?
Any sure?
شنبه 22 اسفند 1394 10:19 ب.ظ
سلام

درآمد ثابت ماهیانه داشته باشید

کسب درآمد ماهانه بالای 1 میلیون تومان

100 درصد تضمینی


لینک آموزش برای آقایان:

http://bit.do/poolsaz

لینک آموزش برای خانم ها:

http://bit.do/poolsaz2

درصورت داشتن هرگونه سوال با ایمیل زیر در تماس باشید :
toopfile.ir@gmail.com
سه شنبه 12 شهریور 1392 07:21 ب.ظ
سلام مامان گلم . بابت مطالب مفیدی که می ذاری ممنون.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی